Etkinlikler

31 Ekim 2008 tarihinde geçmişe bir başka açıdan ışık tutan kapsamlı bir kompleks olarak açıldı. Bu kompleks içerisinde 75.YIL CUMHURİYET MÜZESİ, Türkiye’de bir ilk olan ŞAPKA ve DANTEL MÜZESİ, ATATÜRK SERGİ SALONU, BEBEK EVİ, RESİM GALERİSİ yer almaktadır.

İlimizdeki Vallik binasının da mimarı olan büyük mimarımızın adını yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla “MİMAR VEDAT TEK KÜLTÜR TURİZM ve SANAT MERKEZİ” adı ile inşa edilmiş olup hizmet verilmektedir.

Atatürk’ün Kastamonu’ya gelişi ve Şapka ve Kıyafet İnkılabı

Etkinlik Tarihi : 23 Ağustos 2016 Salı

Atatürk, 23 Ağustos 1925te Kastamonu ve İneboluya yaptığı seyahatlerde şapkayı halka göstererek kıyafet devriminin ilk işaretini verdi. Bu Serpuşun adına Şapka denir. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

Atatürk’ün Kastamonu’ya gelişi ve Şapka ve Kıyafet İnkılabı"Biz her nokta-i nazardan medeni insan olmalıyız. Fikrimiz, zihniyetimiz, tepeden tırnağa kadar medeni olacaktır. Medeni ve beynelmilel kıyafet milletimiz için layık bir kıyafettir onu giyeceğiz." diyen Büyük Atatürk, 27 Ağustos 1925'te de İnebolu'da "Turan kıyafetini araştırıp ihya eylemeye mahal yoktur. Medeni ve beynelmilel kıyafet bizim için, çok cevherli milletimiz için layık bir kıyafettir." diyerek, medeni yaşayışa uyan kıyafetin kabulü gerekliliğini belirtmiştir.
Mimar Vedat TEK Kimdir ? Fotoğrafları | Eserleri | Hayatı | 1. Ulusal mimarlık üslubunun önde gelen temsilcilerinden Mehmet Vedat Tek 1873 de İstanbul'da doğdu.
Mimar Vedat TEK Kimdir ?