Duyurular

31 Ekim 2008 tarihinde geçmişe bir başka açıdan ışık tutan kapsamlı bir kompleks olarak açıldı. Bu kompleks içerisinde CUMHURİYET EVİ, Türkiye’de bir ilk olan ŞAPKA ve DANTEL MÜZESİ, ATATÜRK SERGİ SALONU, BEBEK EVİ, RESİM GALERİSİ yer almaktadır.

İlimizdeki Vallik binasının da mimarı olan büyük mimarımızın adını yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla “MİMAR VEDAT TEK KÜLTÜR ve SANAT MERKEZİ” adı ile inşa edilmiş olup hizmet verilmektedir.

Atatürk'ün Kastamonu'ya Gelişi ve Şapka İnkılabının 91. Yıl Dönümü

26 Ağustos 2016 Cuma

Atatürkün Kastamonuya gelişi ve şapka inkılabının 91. yıl dönümü dolayısıyla kentte Geçmişten Günümüze Silah Müzesi açıldı.

Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi'ndeki serginin açılışı Vali Mesut Yıldırım, Garnizon Komutan Vekili Jandarma Kurmay Albay Mehmet Özer Güneş, Belediye Başkan Vekili Eşref Can ve Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın tarafından yapıldı.

Vali Yıldırım, törende yaptığı konuşmada, şehrin kültürel değerleri arasında önemli bir yeri bulunan kültür merkezinin, silah müzesiyle daha da değer kazandığını ve kente değer kattığını söyledi.

Daha sonra sergiyi gezen il protokolüne, merkezin müdürü İlknur Aynan tarafından bilgi verildi.

Vali Yıldırım ve beraberindekiler, Atatürk'ün Kastamonu'ya Gelişleri Fotoğrafları Sergisi'ni de gezdi.

Müzede, Osmanlı'dan günümüze 67 tarihi, 30 yeni silah ve aksesuarları ile kılıçları sergileniyor.
Mimar Vedat TEK Kimdir ? Fotoğrafları | Eserleri | Hayatı | 1. Ulusal mimarlık üslubunun önde gelen temsilcilerinden Mehmet Vedat Tek 1873 de İstanbul'da doğdu.
Mimar Vedat TEK Kimdir ?